A felhőszolgáltatás előnyei a vállalatirányításban
A felhő alapú vállalatirányítási rendszerek már hazánkban sem ismeretlenek. Az innovatív céges ügyintézés megkívánja, hogy az üzleti adatok és fájlok bárhonnan, bármikor elérhetők legyenek a felhasználók számára. Cikkünkben a felhőszolgáltatás olyan előnyeit mutatjuk be, melyek komoly versenyelőnyt jelentenek a bevezetés mellett döntő vállalatok és vállalkozások számára.
Bárhonnan hozzáférhető: home office a felhővel
A 21. századi munkavállalók számára a mobilitás a három legfontosabb funkció között található a vállalati adatmegosztásban. A felhőn tárolt képek, ügyféladatok, dokumentumok, táblázatok és jelentések könnyedén megtekinthetők bárhonnan, bármilyen eszközről a megfelelő hozzáférés bírtokában.
Egy vállalkozás életében számtalan olyan helyzet előfordulhat, amikor távolról kell dolgozni az ERP szoftverrel. A 2020-as koronavírus járvány is rendkívül jól megmutatta, hogy mekkora előnyt jelent egy felhő alapú vállalatirányítási rendszer.
A cloud platformok nem csak szükséghelyzetben használhatók: a külföldi és az irodán kívüli üzleti megbeszélések is hatékonyabbak, ha a szükséges adatok azonnal rendelkezésre állnak. Ráadásul a cégek egyre inkább igyekeznek odafigyelni a munkavállalók munka-magánélet egyensúlyára is: a home office ebben az esetben is egy nagyon hatékony és motiváló eszköz lehet.
A felhőszolgáltatás egyenlő a teljes adatbiztonsággal
Magyarországon a felhő alapú szolgáltatásokhoz még napjainkban is bizonytalan a hozzáállás és rengeteg cégvezető választja inkább az ódivatúnak számító merevlemezes és szerverszobás adattárolást a modern technológiák helyett. Egy felhő alapú vállalatirányítási rendszer bevezetése előtt az alábbi félelmek merülnek fel általában a vállalatok részéről:
- Adatvesztés: a leggyakoribb kérdés minden cloud platform integrálása előtt, hogy mi garantálja az adatok stabil tárolását. Szerencsére a magas szintű hálózatépítésnek és korszerű adatbázisoknak köszönhetően a felhőben sokkal ritkábban tűnnek el a fájlok, mintha egy fizikai merevlemezen őriznénk azokat (ami ha egyszer megsérül, akkor minden információ odaveszett és többé nem beolvasható). A felhőben tárolt adatokról mindig biztonsági másolat készül, így egy esetleges összeomlás esetén is megmaradnak.
- Hackertevékenység: tévhit, hogy a számítógépes bűnözők könnyebben hozzáférnek a felhőszolgáltatáshoz, mint az asztali számítógépekhez. A különböző biztonsági szintek és a titkosítás rendkívül komplikálttá teszi a külső behatolást a felhőbe. A belső adatlopás sokkal gyakoribb a cloud felületek esetében, melyeket a fájltevékenység visszakövetésével (naplózás) rendkívül gyorsan fel lehet deríteni.
Természetesen rendszerhibák bármilyen informatikai rendszerben előfordulhatnak, azonban a felhő alapú szoftverek esetében az a tapasztalat, hogy 1-2 órán belül újra tökéletesen üzemelnek komoly hibák esetében is. A gyors rendszervisszaállítás és a folyamatos mentések magasabb fokozatú adatbiztonságot biztosíthatnak, mint a hagyományos rendszerek.
A felhő alapú szolgáltatás előnye, hogy bármikor, bárhol, bármilyen eszközről elérhető
Költséghatékony felhő alapú vállalatirányítási rendszer
A felhő alapú számítástechnika a cég pénzügyeire is pozitív hatással bír. Segítségével a vállalatok könnyedén csökkenthetik adatközpontjaik méretét, vagy akár teljesen meg is szüntethetik a belső szerverekhez kötött vállalati rendszerüket. A kiszolgálók, a szoftverköltségek és az IT alkalmazottak száma redukálható, az IT kiadások pedig csökkenthetők.
A felhőszolgáltatás anyagi ráfordításai ráadásul sokkal rugalmasabban alakíthatók, mint a hagyományos vállalatirányítási rendszer árak. A vállalkozásoknak csak azokért a szolgáltatásokért kell fizetniük, amiket valóban igénybe vesznek (pl. megszabott tárhely méret) és az aktuális igényekhez mérten lehet emelni vagy csökkenteni a megrendelt csomag méretét.
Felhőszolgáltatás, mint kármegelőzés
Az asztali számítógépek, a laptopok és a hordozható adathordozók tengernyi okból meghibásodhatnak. Az egyszerű felhasználói malőrök, a hardvergondok és a vírusfertőzések is a végleges adatvesztés veszélyével fenyegetnek. Ha az erőforrástervezés és a vállalatirányítás a felhőben történik internetkapcsolaton keresztül, akkor nem kell ettől a problémától tartanunk. Sőt, sok kiszolgáló a főbb funkciókat offline is elérhetővé teszi a felhasználóknak
Az SAP Cloud Platform rendszer esetében is ilyen rugalmas az adatkezelés. Egy fizikailag megsérült PC vagy laptop könnyedén helyettesíthető egy új számítógéppel, hiszen a felhőhöz csak internethozzáférésre van szükség és a vállalatirányítási teendők onnan folytatódhatnak, ahol korábban a meghibásodás előtt abbamaradt.
Felhőszolgáltatás: rugalmas tárhelykezelés
A legismertebb lakossági felhőszolgáltatás talán a Gmail, de irodai körökben a Google Drive és a Dropbox is vezető platformnak számítanak. Mindegyikre igaz, hogy legnagyobb előnyük a bővíthető alaptárhely. A fokozott e-mailezés, esetleg a növekvő ügyfélkör megkívánhatják az extra kapacitást, ami plusz költségek árán elérhető.
A vállalatirányításban használt felhő ERP-k is sokkal eredményesebben működnek, ha tárhelybővítésről van szó, mintha a hagyományos informatikai infrastruktúrába fektetnénk. A belső szerveren történő tárolás fejlesztése sokkal drágább és időigényesebb folyamat, amihez IT szaktudású humán erőforrás is szükséges. A felhőn gyorsabban és költséghatékonyabban lehet plusz tárhelyet igényelni.
A felhő alapú vállalatirányítási rendszer esetében rugalmasan bővíthetjük a tárhelyet
Csapatmunka a felhőben: minőségi adatelemzés
A cégvezetésben az adatelemzés egyértelműen versenyelőnyt jelent a piacon. Egy olyan SaaS felhőszolgáltatás, ahonnan a vállalat felhasználói bárhonnan és bármikor elérhetik és tanulmányozhatják a szükséges információkat, könnyebb döntéshozatalt és egységes folyamatmenedzsmentet tesz lehetővé.
A felhőalapú információmegosztás a cég együttműködési mechanizmusait is javítja. Nem számít, hogy mindenki az irodában tartózkodik-e vagy valaki esetleg távmunkában végzi a feladatát: a virtuális adatmegosztás kedvez a csapatmunkának is. Ha bárki, bárhonnan hozzáférhet a lényeges adatokhoz, akkor végső soron felgyorsulnak az olyan lényeges folyamatok, mint a termékfejlesztés, az értékesítés és az ügyfélkezelés.
Érdekesnek találta a felhő alapú vállalatirányítási rendszerek előnyeiről írt összefoglalónkat? Olvassa el a hatékony termeléstervezésről szóló bejegyzésünket is!
Az Acterra International Kft. több mint egy évtizedes tapasztalattal rendelkezik vállalatirányítási rendszerek bevezetésében.